Bodrumspor Başkanı Fikret Öztürk’ün ortak olduğu Regnum Enerji’nin Milas’ta zeytinlik alana yapacağı GES için ÇED süreci başladı

KENAN GÜRBÜZ/MUĞLA

Bodrumspor Başkanı Fikret Öztürk’ün ortak olduğu Regnum Enerji Yatırımları A.Ş. tarafından Muğla Milas’ta zeytinlik alana yapılacak olan GES projesi için, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ÇED süreci başladı.

ZEYTİNLİK ALANDA YAPILACAK

Bakanlığın sayfasında yer alan bilgilere göre, uydu fotoğraflarında zeytinlik alan olduğu görülen Milas’ın Kalınağıl Mahallesinde, tapuda 101 Ada, 357 Nolu Parselde “Karacahisar GES (50,124 MWm/ 50,124 MWp/ 48 MWe69,41 ha) ve Elektrik Depolama Tesisi2 (48 MWe / 48 MWh) Projesi” nin yapılması ve işletilmesi düşünülüyor. ÇED Süreci başlayan projede önümüzdeki günlerde bölge halkının da katılımı ile ÇED toplantıları yapılacak.

PROJE YATIRIM BEDELİ 2 MİLYAR TL

Bakanlığı gönderilen proje bilgi notunda şu bilgilere yer alıyor:
“GES sahası toplam 69,41 hektardır. Proje kapsamında yıllık azami elektrik üretim miktarı 82.500.000 kwh/yıl olarak planlanmaktadır. Proje konusu yatırım kapsamında fotovoltaik güneş panelleri kullanılacaktır. Karacahisar GES ve EDT Projesi ile yıllık 82.500.000 kWh elektrik üretimi yapılması planlanmakta olup, üretilecek olan enerji 69,41 hektarlık GES sahası içerisinde 2 hektarlık alanda kurulacak olan 48 MWe / 48 MWh kapasiteli lityum-iyon teknolojili Elektrik Depolama Tesisinde depolanacaktır.

12 AYDA TAMAMLANACAK

Projesi inşaat aşamasının yaklaşık 12 ay içerisinde tamamlanması ve işletme aşamasına geçilmesi planlanmaktadır. Güneş panellerinin ekonomik ömrünün 30 yıl, Enerji depolama sisteminde yer alacak pillerin ömrünün ise tedarikçi firmalar tarafından yaklaşık 15 yıl olarak belirtilmektedir. 15 yıllık ömrü ve çevrim sayısı tamamlanan, verimliliği düşen piller 15 yıl sonra tesisten alınarak ilgili geri dönüşüm firmaları vasıtasıyla ber tarafı sağlanacaktır. Proje yatırım bedeli 2.000.000.000 TL olacak”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x